O žodžiai puslapis 7

oksalurija - oksalùrija [oxalis + gr. uron — šlapimas], oksalatų (ypač kalcio oksalato) padaugėjimas šlapime.
oksazinas - oksazinas, heterociklinis org. junginys C4H5NO; dažų, vaistų insekticidų gamybos žaliava.
Oksfordas - mažai batų pririšti arba susieta per kelties minkštas patvarus medvilnės arba sintetinio audinio pagaminti paprasto ar krepšys raštams vadinamas taip pat Oksfordo audinys
Oksforde - mažai batų pririšti arba susieta per kelties minkštas patvarus medvilnės arba sintetinio audinio pagaminti paprasto ar krepšys raštams vadinamas taip pat Oksfordo audinys
Oksfordo - mažai batų pririšti arba susieta per kelties minkštas patvarus medvilnės arba sintetinio audinio pagaminti paprasto ar krepšys raštams vadinamas taip pat Oksfordo audinys
Oksfordšyras - apskritis S CEN Anglija * Oxford plotas 1044 kvadratinių mylių (2704 kvadratinių kilometrų), pop 553.800
oksi - oksi... [oxy(genium) — lot. deguonies pavadinimas, gr. oxys — rūgštus], pirmoji sudurtinių žodžių dalis, rodanti jų sąsają su deguonimi; su rūgščia terpe.
oksibiontai - oksibiòntai [↗ oksi... + ↗ biontas], organizmai, kitaip ↗ aerobai.
oksidacija - oksidacija chem. 1. kurios nors medžiagos jungimasis su deguonimi. 2. metalo paviršiaus aptraukimas ar apsitraukimas oksidais.
oksidai - oksidai [pranc. oxydes < oxygene—deguonis], chem. elementų junginiai su deguonimi, pvz., aliuminio oksidas Al2O3.
oksidas - oksidas chem. elemento junginys su deguonimi, deginys: Vario, geležies o.
oksidatorius - oksidatorius, ypač remti raketinio kuro sudegimą
oksidavimas - veiksmas ar procesas oksidacijos valstybės ar rezultatą oksiduoti aktą ar procesą oksiduojami valstybę ar rezultatas yra oksiduoti
oksidavimasis - veiksmas ar procesas oksidacijos valstybės ar rezultatą oksiduoti aktą ar procesą oksiduojami valstybę ar rezultatas yra oksiduoti
oksidazė - oksidãzė, fermentas, per oksidacijos ir redukcijos reakcijas paimantis iš oksiduojamo junginio vandenilį ir atiduodantis jį oro deguoniui.
oksidimetrija - oksidimètrija [↗ oksid(acija) + ↗ ...metrija], chem. analizės metodas, kitaip ↗ redoksimetrija.
oksiduoti - oksid|uoti, oksiduoja, oksidavo chem. traukti metalo paviršių oksidais. oksidavimas.
oksiduotis - oksid|uotis, oksiduojasi, oksidavosi chem. jungtis su deguonimi. oksidavimasis.
oksiferas - oksifèras [↗ oksi... + ↗ fer(it)as] ↗ feritas.
oksigenazė - oksigenãzė [oxygenium — lot. deguonies pavadinimas], fermentas, katalizuojantis org. junginių oksidaciją, įjungdamas į jų molekules deguonies atomus.
oksigenoterapija - oksigenoterãpija [oxygenium + ↗ terapija], gydymas deguonimi.
oksihemoglobinas - oksihemoglobinas [↗ oksi... + ↗ hemoglobinas], nepatvarus hemoglobino junginys su mol. deguonimi; susidaro kvėpuojant plaučių kapiliaruose; su krauju pasiekęs organizmo audinius, skyla ir aprūpina juos deguonimi.
oksilikvitas - oksilikvitas [↗ oksi... + lot. liquidus — skystas], sprogstamoji medžiaga iš skystu deguonimi įmirkytų pjuvenų, medžio anglies.
oksilitas - oksilit‖as, chem. medžiaga, turinti natrio peroksido; ~u valomas oras.
oksilofitai - oksilofitai [↗ oksi... + gr. ilys — dumblas + ↗ ...fitas], aukštapelkių, labai rūgščių dirvožemių augalai, pasitenkinantys labai mažu kalcio kiekiu.
oksimoronas - oksimoronas lit. junginys žodžių, kurių reikšmės prieštarauja viena kitai (pvz., skambi tyla).
oksitankas - oksitánkas [↗ oksi... + angl. tank — rezervuaras], į aerotanką panašus uždaras nutekamojo vandens biol. valymo įrenginys, į kurį vietoj oro pučiamas arba įmaišomas deguonis.
oksitocinas - oksitocinas [gr. oxys — greitas, staigus + tokos — gimdymas], hipofizės užpakalinės dalies (neurohipofizės) hormonas; sukelia vidaus organų (ypač gimdos) lygiųjų raumenų susitraukimą.
oksitonas - oksitòn‖as [gr. oxytonos — aukšto tono, skambus], žodis, kurio visos formos kirčiuojamos galūnėje, pvz., liet. k. įvardžiai „anas", „katras".
aąbcčdeęėfghiįyjklmnoprsštuųūvzž